Skip to content
  Napsat komentář

Comments (769)

  1. Dovoluji si upozornit, že možnost cestování pěti dospělých osob platí pouze na ČD, u ostatních dopravců nikoliv. (Viz Tarif, bod 306.)

    1. Nemáte tak úplně pravdu. Informoval jsem se u společnosti Viamont (GW Train Regio), zda platí cestování pro 5 osob bez ohledu na věk:
      Dobry den pane Cestr,
      vaše informace je správná. Na námi provozované trati platí jízdenka SONE+ a to ve stejném rozsahu a za stejných podmínek jako na tratích Českých drah.

  2. Ahoj, mám menší dotaz-chápu, že režijkáři nekupujeme lístek, ale holka chce jet s námi a chtěla by se zapojit do soutěže…Je to teda tak, že ji s sebou můžu vzít,ale páč nemá lístek nesoutěží??? A jen tak mimochodem, kdy se uzavírá přihlašování? :)Abych to neprošvihla! 🙂 *skaut*

    1. Režijkáře doporučujeme vzít jako šestého člena týmu. Pokud pojede mezi pěti členy, kteří mají jízdenku SONE+, tak je jen na vás, jestli se s ní o náklady na jízdenku rozdělíte (což je jistě správné, chce-li plnohodnotně soutěžit)

    1. Lze použít spoje Českých drah a vlaky dalších dopravců, které uznávají jízdenky SONE+. Konkrétně se jedná o GW Train Regio, a. s. a Vogtlandbahn GmbH.

      Pomůžete nám přesvědčit oficiálně RegioJet, aby uznával sonečka? 😀 😀

  3. Ahoj, hledám tým, ke kterému bych se mohl připojit – jsem z Prahy a nemám lidi, abych vytvořil tým 🙁 . Je mi 30 a s železničními soutěžemi mám dlouhodobé zkušenosti B) . Kontakt je uveden za jménem (Pavel_Kuzebauch (zavináč) seznam.cz )

  4. Co je to za zemi, ona „republika“ ? Republik je na světě jako máku. Naše země má snad název, či nikoli ? Zamysleli jste se někdy nad tím, jak hloupý zvyk je nazývat svou zemi „Republikou“? Obzvláště vzhledem ke skutečnosti, že má více jak tisícileté dějiny, z nichž valná část nemá s republikánským zřízením nic společného. Respektujte již konečně jednoslovný název, tedy Česko. Ať se vám líbí či nikoli. Název země není výsledkem osobního vkusu, je prostě nutné ho respektovat. jako každý státní symbol. Jistě byste si nedovolili měnit vlajku…..

    Viz jazyková poradna: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=725

    J.Blanický

    1. Jsme hrdí republikáni :D.

      „Česká republika“ je oficiálním názvem státu podle Ústavy ČR. Název státu není státním symbolem.

      Jazyková poradna pro Vás: před otazníkem se nikdy nedělá mezera, výpustka je vždy složena jen ze tří teček (nikoliv z pěti).

      Ať se vám to líbí či nikoli.

    2. Tak na tohle musím zareagovat, máme totiž stejný názor leč s rozdílným koncem. Název země není výsledkem osobního vkusu, je prostě nutné ho respektovat…naprosto souhlasím!
      Zhruba před deseti (dvanácti) lety se do médií začal dostávat nešvar, kterého jsem si nejdřív nevšímal, až mě na něj upozornil otec. Našemu krásnému označení Česká republika se začalo říkat zkráceně až hanlivě Česko. V médiích (hlavně v televizi) se celkem rychle uchytil a já si k němu vypěstoval značný odpor. Jak někdo může vůbec něco takového vyslovit? Ono napsané to není tak hrozné, ale když to někdo řekne ve zprávách ještě teď po letech mi kolikrát zvoní v uších.

      Je pravda, že například Finské republice se říká Finsko atd. a nikomu to nevadí, ale říkat o sobě, že jsem z Česka…NE DĚKUJI!

      Můžeme diskutovat o tom, že zkracování se prostě používá, můžeme vést spory o historických názvech státu a můžete se mnou i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co se proti tomu dá dělat.

    3. Tak Slezsko bývá většinou mediálně zaměňováno se Severní Moravou. A tak jsou tu lidé, kteří se snaží upozornit, že Slezsko opravdu není Morava. Že bychom přejmenovali Křížem krážem republikou na Křížem krážem Čechami, Moravou a Slezskem? Zkráceně KKČMS? 😀

    4. Jestli mohu něco k tématu dodat, tak to, že Česko vzniklo jako jakýsi kompromis pro potřebu zkracovat. Jak můžete vidět v médiích (iDnes počínaje), tak často využívají termín „Čechy“ pro celou Republiku a stejně tak „Východ země“ berou jako „Východní Čechy“. Proto vzniklo Česko jako termín pro Čechy+Morava+Slezsko. Zní to divně, ale nevadí mi to. Spíš mi rve uši používání „Čechy“ pro celou ČR a že lidé z Čech (opravdu Čech, ne Moravy, ne Slezska) ztratili v rámci republiky identitu. Češi jsou přece obyvatelé České Repbuliky, oni jsou prostě „obyvatelé Čech“. Myslím si, že tohle názvosloví je důvodem zbytečných šarvátek hlavně mezi Čechami a Moravou.

    5. To Nechic: no to nám povídej, u nás je to jeden velký jazykový boj. Nemám pravdu Mišáku?
      To Mišák: Ani nechtěj vědět kterou stranu mi ten nový název připomíná…

  5. Malý dotaz – nově je zavedena bus linka Hranice na Moravě – Frýdek-Místek, kterou provozují ČD a platí tam všechny jízdní doklady… dá se použít i tato varianta?

  6. Ahoj, ještě dotaz. V pravidlech chybí informace jak se počítá opakované projetí (zastavení) v bonusové stanici (je to také 10% z 50/100b?). Co když jednou projedu bonusovou stanici rychlíkem a vrátím se do ní osobákem, abych tam mohl vystoupit? Jinak předpokládám, že pokud někde vystoupím, musím pro cestu z toho místa opět použít vlak a nemůžu si dopomoci (bez započítání km) nějakým místním autobusem do nejbližšího města s lepším spojením. Jen chci mít v tomhle jasno 🙂

    1. A ještě by mne zajímalo jak je to s fotkou v bonusové stanici? Musí tam být celý team? A je možné vystoupit, udělat fotku a nastoupit zpět do stejného vlaku pokud to bude možné?

    2. Bonusové stanice lze započítat jen jednou. Buď ji projedete anebo v ní zastavíte a vystoupíte. Pokud se vám podaří obojí, započítá se vám za ní „jen“ 100 bodů. Určitě by se našli spekulanti, kteří by jezdili z bodu A do bodu B přes bonusovku pořád sem a tam. To by se jim za ten den pěkně nasbíralo. A co tým, který by z této stanice startoval i končil… Žádné procentní počítání, to je pouze u tratí…

      Jak již bylo několikrát uváděno, můžete využít přesunu v rámci jednoho města a to buď pěšky nebo prostřednictvím MHD. Využít klasickou autobusovou linku mezi několika obcemi nelze. Můžete se přesunout v Praze z Masarykáče na Hlavák, můžete přejít z karlovarského Dolního nádraží na Horní nádraží atd…

      Určitě se maximálně snažte vyfotit na bonusovce všichni, použijte samospoušť nebo požádejte o fotografii cestujícího či pracovníka stanice. V případě, že to z technických důvodů nebude možné, tak to bude uznáno (na fotce bude celý tým bez fotografa).

      Ano, je možné vystoupit a nastoupit zpět do stejného vlaku. V některých stanicích to není problém, protože tam vlak čeká několik minut. Nicméně nesmíte ohrozit sami sebe (přebíhání přes koleje) a ani omezit provoz ČD, způsobit zpoždění vlaku ve stylu „Počkej Franto, ještě nepískej, ještě se fotíme“. To jistě chápete. Takto učiňte nejlépe po domluvě s průvodčím ve vlaku, jeho případný nesouhlas respektujte.

  7. Ještě bych měl drobný dotaz. Můžou týmy odjet z jiného nádraží, než na které přijeli a při přesunu mezi nimi si vypomoci MHD? Možná se to píše v pravidlech, ale nezaregistroval jsem to, tak případně předem omlouvám za otravný dotaz.. 🙂

  8. Nazdar, jsem rád, že jste se rozhodli udělat změnu, i když si myslím, že vzhledem k diametrální změně jízdního řádu už nehrozí to, že by opět hodně týmů zkopírovalo naši trasu z roku 2010, za kterou jsme si vysloužili první místo. Konekonců, obava ze zkopírování byla jedním z důvodů, proč jsme se vloni nezúčastnili. V současné době nám změna komplikuje život, protože máme již třičtvrtě roku připravenou novou, opět bezkonkurenčně nejdelší trasu. Na druhou stranu díky změně budeme moci sami sobě i ostatním ukázat, co v nás je a jestli se dovedeme řídit skautským heslem BUĎ PŘIPRAVEN! Díky. S pozdravem Miki – tým Rychlíci

  9. Milí organizátoři i všichni ostatní, rád bych ve zkratce vyjádřil svůj názor k novým pravidlům.
    Systém bodování se mi nezdá šťastný. Doposud rozhodoval o vítězství jediný faktor – počet ujetých kilometrů, – nyní jej budou upravovat další hlediska, takže vítězem se nestává ten, kdo ujede nejvíce. Přijde mi to, jako kdyby atlet doběhl sprint první, ovšem ten za ním dostal bonusový bod a s ním zlatou medaili za to, že měl hezký dres. Je mi jasné, že cílem hry není drsný konkurenční boj na život a na smrt a ani se o něj nesnažím, přijde mi ale, že by si soutěž i tak měla zachovat ráz soutěže s adrenalinem zkrátka ujet co nejvíc. Navíc bylo hodnocení doposud velmi jednoduché, nová pravidla v něm ale udělají lehce zmatek a soutěžící tak neví, na co se pořádně soustředit: Jet radši o zastávku dál, nebo navštívit další památku? Myslím, že by se mělo pevněji stanovit, jestli se má doopravdy jednat o závod, nebo o rozmanitou strategickou hru, aby se nestalo, že bude výsledek zmatkovat na pomezí obojího.
    Fotografická soutěž je fajn oživení, myslím ovšem, že by jí víc sedla pozice doprovodné hry neovlivňující výsledky hlavní soutěže. Bonusové stanice a nevysvětlená razítka mi potom přijdou jako zbytečné zesložitění projektu.
    Nakonec se domnívám, že tyto změny pravidel nevyřeší problém okoukaných a dobře fungujících tras z minulých let. Osobně bych se nebál uvažovat nad daleko razantnějším, ale přitom jednoduchým řešením, při němž by hra nabyla úplně nových rozměrů – nějaké podmínky pro to, jak musí vypadat vlastní trasa na místo vymýšlení doprovodného bodování. Např. to, že by se nesmělo cestovat pomocí rychlíků nebo že by každý tým musel projet maximálně 6 krajů, nebo naopak aspoň 10 krajů nebo že by se vůbec nesměl vracet stejnou cestou atp. Zároveň bych ještě klidně stanovil, že se musí soutěžící vrátit přímo do místa, z něhož vyrazili – a nebo klidně pravidlo úplně zrušil a nechat to na volnosti každého. Jsem toho názoru, že podobné změny by pomohly soutěži více jak nejasné body navíc.
    Možná jsem se do nového konceptu opřel příliš ostře, berte to ale laskavě jen jako podnět k zamyšlení nad možnostmi inovace soutěže. Nadále platí, že děkuji organizátorům za jejich snažení a přeji úspěšnou realizaci dalšího ročníku, kterého se opět rád zúčastním.

    1. Zdar,
      mně se nová pravidla naopak velmi líbí, až na tu fotosoutěž, která mi do akce nazvané „Křížem krážem republikou“ úplně nesedí a myslím, že by mohla trochu znehodnotit výsledky. Ostatní nová pravidla podle mě nijak nemění smysl akce a naopak ji dělají zajímavější a nutí člověka podívat se i na jiná místa po republice, než jen Praha – Cheb – Ústí – Praha – Ostrava – Brno – Praha – Budějovice – Plzeň – Praha. Možná bych jen osobně dal omezení, že v každé obci se smí navštívit jen jedna kulturní akce, aby se náhodou nevynořil nějaký příliš movitý spekulant, co za den navštíví 150 míst po Praze a vyhraje, aniž by ujel vlakem jediný metr.
      Co se týče Tomášových návrhů, necestovat rychlíkem zní taky zajímavě, jen nevím, jesti by pak většina týmů nemusela vyjet až o půl páté a vrátit se už v 10, protože jinak se osobákem trasa absolvovat pro ně nedá, což by taky ztratilo potom svoje kouzlo cestování od půlnoci do půlnoci. S pravidlem 100 km souhlasím – buď bych ho zrušil nebo naopak zavedl místo dojezdu přesně do startovní stanice.
      Tak jako tak nová pravidla moc vítám, těším se na nadcházející ročník a přeji hodně zdaru s přípravami!

    2. Pravidlo 1 obec = 1 pamětihodnost samozřejmě existuje! :), s tím se počítá!

      Základní koncept pravidel byl dán, detaily se samozřejmě ještě mohou upravit. Nicméně bonusové stanice jsou právě nejzásadnější novinkou, za kterou si pevně stojíme. Zřejmě to bude více strategická hra než závod – a to bude jen dobře. Každopádně cílem je dát šanci každému, ne jen pár „pražákům“, kteří budou kopírovat již jednou projeté úspěšné trasy. Ať už závod nebo strategická hra, naším cílem je udělat především společenskou cestovatelskou akci, kde se budou týmy navzájem potkávat a poznávat…

      Každopádně díky oběma za názory. Je jasné, že ne každému nová pravidla padnou do noty… Jestli se změna povede, tak to ukáže až čas 😉 …Prozatím hezké prázdniny!

    3. Na bonusové stanice se těším nejvíc 🙂 Hlavně doufám, že se za těch 50 resp. 100 bodů vyplatí, protože když si představím, že se třepu motorákem někam do Zapadlé Lhoty, tak aby nebylo výhodnější za tu dobu ujet 150 km rychlíkem, ale předpokládám, že to máte dobře propočítáno a zas tady jen objevuju ameriku ;D Pěkné prázdniny i tobě.

    4. Myslím, že to tak bude lepší… Jen si nejsem jistý tím vyhodnocováním na základě lajků na Facebooku. Když pominu fakt, že někteří lidé, jako třeba já, Facebook nepoužívají, hlasování „líbí/nelíbí“ mi nepřijde jako dostatečně vypovídající. Můžou se mi třeba líbit všechny fotky, přesto se mi některá líbí nejvíce. Osobně si tak myslím, že by lepší výsledek přineslo hlasování přímo tady na stránkách ve formě bodování např. od 0 do 5 bodů/hvězdiček u každé fotky a vyhodnocení na základě průměru bodů – nikoli počtu hlasování. Navíc si myslím, že to také zde na stránkách bude přehlednější, na Facebooku v tom podle mě bude zmatek a každý nakonec olajkuje to, co se mu dostane pod ruku, což rozhodně nemusí být všechny snímky a výsledek může tedy skončit zkresleně vůči tomu, které fotky se lidem doopravdy líbily nejvíce.
      Jinak jsem tedy zvědav na bonusové stanice, mimochodem líbí se mi ocenění originality při volbě pamětihodnosti. Možná by šlo bodové ohodnocení úplně odstupňovat, jako jakousi nepřímou úměru počtu týmů na daném místě…

    5. Podstatné je, že na organizování této akce nemáme neomezený čas =O… Práce v oddíle máme i tak nad hlavu, Křížem Krážem je jen jedna z mnoha aktivit, které děláme 😉 (a to si mnoho lidí neuvědomuje). Ano, děláme přes 100 akcí ročně a klapnout musí všechny!

      Hlasování přímo na stránkách o fotografiích je přehlednější, nicméně žádá si také jistý čas vývoje stránek… Sám tvoříš webové stránky, tak víš kolik času to polyká… K Facebooku: je každého rozhodnutí, jestli FB má nebo nemá. To je jako říci: přece každý nemá internet nebo každý nemá e-mail! — a přesto přihlašování poštou není možné! Navíc na facebooku uvidí fotografie daleko více lidí a díky sdílení fotek se tím celkově zviditelní i celá akce! 😉

    6. Výtku k (ne)používání Facebooku beru, jde mi pouze o to, aby to hlasování za něco stálo. Zásadní je ten rozdíl mezi průměrem a počtem hlasování, neboť když se s fotkou A dostane do styku 50 lidí, bude úžasná a všichni dají Like, nemůže porazit škaredou fotku B, s níž přišlo do kontaktu 400 lidí, ani přesto, že ji lajklo jen 20 % lidí.
      Chci tím tedy říct, že je potom možná lepší nedělat doprovodnou fotosoutěž žádnou, než aby provedení hlasování nakonec shodilo úsilí fotografů.
      A že na to nemáte čas vám nikdo nevyčítá, všichni si ceníme soutěže, kterou děláte, a já osobně budu rád, když bude mít třeba méně prvků a doprovodných soutěží, ale budou to ty propracované 🙂

    7. Pokud bude fotosoutěž mimo bodování za cestování, tak jsem pro. Jinak by to mohlo dost čachrovat s výsledky. Bonusové stanice vítám, doufám, že budou známy dostatečně v předstihu a bude to tak 1 na kraj, ať je to fér. S prokazováním návštěvy památek to nebude sranda, když musíme platit vstupné a ještě musí být ten den otevřeno, ale všechno má prostě svá rizika. Horší bude, že ne každému se bude chtít platit třeba 5 vstupů, to se docela prodraží a může vyhrát ten movitější, kdo jede po jedné trati od návštěvy k návštěvě přes republiku a pak se rychle vrátí k výchozí stanici.

    8. Návštěva kulturního místa celým týmem, tj. de facto 5 vstupenek bylo podmínkou vždycky. Na většina turistických míst stojí vstupné 20, 30 Kč, takže to nijak ruinující není. Movitější nechť navštěvují Karlštejny a podobná místa… Naprostá většina kulturních míst je o víkendu otevřena. Nečekáme, že by nějaký tým navštívil 10 pamětihodností, ale ta možnost tu je 😉

    1. Ahoj, k plánování Křížem krážem republikou 2012 se dostaneme až na jaře. Náměty a nápady na vylepšení pravidel a organizace akce nám můžete zasílat na krizemkrazem(at)email.cz nebo m.cestr(at)gmail.com. Každý návrh či nápad pečlivě zhodnotíme.

      Hezké zimní zážitky nejen s Českými drahami přeje Mišák 😀

    2. Jaro, jaro… to je hlavně období dokončování diplomových prací a šrocení na státnice :S Jako skautský oddíl organizujeme desítky různorodých akcí ročně, nejen Křížem krážem republikou… Nebojte se, pravidla budou včas, ale nač vám jsou v polovině dubna ?? :O
      P.S. Zatím nemáme žádnou odezvu z řad účastníků ohledně pravidel. Za změnu pravidel orodovalo pár účastníků, nicméně na e-mail akce zatím nepřišel jediný návrh či nápad, jak by změna mohla vypadat… Zapojit se může každý 😀

  10. Máme v plánu příští rok pravděpodobně vyrazit taky. Kdybychom byli tři a čtvrtý se k nám připojil až v průběhu cesty, asi ho nemůžeme vést jako člena týmu ??

  11. Jak se, prosím vás, liší 1. až 7. trasa??? Kromě tedy počátku – ty 3 km z Vršovic + 0.3 zpět, to chápu, ale co víc? Jeli jsme s nimi celou trasu, seděli hned vedle. O ceny nám nejde, spíš o princip. Samozřejmě jsme též okopírovali trasu loňských vítězů, takže si nic ani nezasloužíme. Spíš jsme si chtěli tu dálku zkusit, vzdát jim tím hold. Příště si to už ale hodláme užít a hezky naplánovat sami. Jinak se na změnu pravidel moc těšíme, je na místě ;). Za organizaci této akce velmi děkujeme! 🙂

    1. Třeba my nahnali pár kilometrů po Brně, zatímco vy jste byli za kulturou 🙂 tu jsme my stihli v Ústí nad Labem…proto o těch pár km víc…a nebyli jsme sami 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *